Виж кой чете

Знаете ли, че „50 нюанса сиво“ е вдигнала с 4% печалбите на книжния пазар в Англия? Представямe ви хората, от които зависи какво ще четем

Ваня Шекерова 17 May 2015

Снимка: Светослав Караджов

Марк Зукърбърг обеща да чете по една книга на всеки две седмици и обяви 2015 за Година на книгата. Групата от последователите му във фейсбук върви към седемцифрено число. Сред тях обаче едва ли има хора, за които четенето не е само страст, а професия. Или страст, превърната в професия. Каквато е за новите редактори в най-голямото българско издателство „Сиела“

Представям ви хората, от които зависи (донякъде) какво ще четем. Към тях досега не сме посягали, винаги са били в сянка. Между другото, коментарът им за акцията на създателя на фейсбук беше: „Закъсня, Марк! Но все пак браво, че го направи!“       

Мария Найденова, на 22 г., завършила антична история в Оксфорд. И казва, че винаги, ама винаги си е представяла да работи нещо, свързано с книги, с четенето на книги. На въпроса коя е книгата, белязала живота й, се замисля, но реагира: „Не е една. От последните, които се появиха: „Напълно изгубили себе си“ на Карън Джой Пауър, „Щиглецът“ на Дона Тарт“.

Не се ограничава в жанрове, колегите й я пращат към детско-юношески романи. Защото е „бебето“ в компанията, а и харесва тази литература и няма против да се занимава с нея. И като порасне, пак ще е така. За Рия няма по-голяма емоция от четенето, тя винаги е различна.

„Като взех за пореден път „Майстора и Маргарита“, направих грешката да чета сама в библиотеката късно през нощта. И ме хвана такъв страх, че... книги с някакъв страшен елемент гледам да чета на светло.“

Мирослав Александров, на 26 г., завършил книгоиздаване в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2007 г. започнал в списание за компютърни игри първо като автор, после като зам.-главен редактор. След което се насочил към онлайн продажбата на книги в „Сиела“. Отговарял за електронните книги и за поддържането на сървъра. И като се отворила свободна позиция за редактор, кандидатствал.

Книгата, белязала живота му: „Умиращият свят“ на Джейми Саймънс. Чете фантастика и трилъри, исторически романи, приключенски истории. Мечтае да има кон и меч. И съвсем отскоро е сгоден – за колежка от конкурентно издателство. Никой няма съмнение как е направил предложението си – като истински рицар, на колене.

Христо Блажев, на 28 г., списва най-големия книжен сайт, knigolandia, в който обичайно влизат по 1000 души на ден. И наистина прекарва много голяма част от времето си в четене на книгите на всички български издателства. Освен това тренира волейбол – какво ли друго може да тренира, като е 2 метра! Дори понякога вижда гаджето си.

„Дан Симънс е авторът, който ще се опитам да прочета докрай и да направя възможното да се преведе на български. Тук търся мащабните романи. В предното ми издателство („Изток-Запад“) имах български автори, част от които взех със себе си – Йордан Свеженов, Лора Лазар. Току-що завършихме конкурс за български роман, какъвто не беше правен до момента.

От няколкостотин текста (450) харесахме два. В момента Васил Панайотов работи по книгата си, след като му дадохме насоки. Книгата е много чалната, много готина и с невероятен край. За първа книга е невероятно. Малцина могат да направят силен край.“

И така, в очакване да се появи българският роман на 2014 – той ще е не на Васил Панайотов, а на Деница Дилова, с работно заглавие „Непорочна практика“, започвам с

Подслушан разговор

Мирослав Масовият вкус е ориентиран към порното. От две години насам. Дълги години беше на заден план след вълната през 90-те. Последва тежък спад до 2012 г., когато се появи „50 нюанса сиво“.

Мария В последно време има и голям скок в юношеската литература покрай Джон Грийн.

Блажев Знаете ли, че „50 нюанса сиво“ е вдигнала с 4% печалбите на книжния пазар в Англия? При целия ужас на това като качество...

Мария ...някои вестници там писаха, че страната е излязла от кризата благодарение на „50 нюанса сиво“. И че икономиката е отбелязала 1% ръст.

Блажев Факт, че книга променя икономически показатели, не е нещо ново. Започна с Дан Браун, продължи със „Здрач“, да не забравя „Хари Потър“! Има феномени, които трябва да бъдат възприемани крайно сериозно, независимо че са книги. Променят целия свят. Дори и с промяна на показатели като раждаемост, както се предполага за „50 нюанса сиво“.

Мирослав Абе дали точно на раждаемостта...

Мария Борбата е да разберем кой ще е следващият голям удар.

следваща страница »
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР